Artroskopia kolana

Zabieg artroskopii stawu kolanowego jest wykonywana w Centrum Ortopedii Zaawansowanej Orto.pl w Szpitalu EuroMediCare we Wrocławiu.

Artroskopię kolana przeprowadza: Czesław Kalinowski, Sylwester Pysiewicz, Arkadiusz Janusz.

Zabieg trwa ok. 1 godziny. Artroskopia kolana jest zabiegiem wykonywanym odpłatnie.

Umów konsultację
Artroskopia kolana - typy zabiegów

Artroskopia kolana - typy zabiegów

W trakcie operacji artroskopii kolana możliwe jest wycięcie uszkodzonych tkanek lub ich naprawa. Najczęściej wykonywane są zabiegi łąkotki (częściowa lub całkowita jej resekcja, szycie łąkotki, regeneracja łąkotki oraz jej przeszczep), rekonstrukcja więzadła krzyżowego lub pobocznego oraz naprawa chrząstki stawowej (mikro złamania, rekonstrukcja przy pomocy membran). Podczas zabiegu artroskopii kolana jest możliwość oceny pracy stawu podczas ruchu. Artroskopia kolana jest także łączona z innymi zabiegami pozastawowymi jako uzupełnienie.

Artroskopowe szycie łąkotki

Łąkotka jest niewielką strukturą anatomiczną zlokalizowaną w stawie kolanowym. Jej zadaniem jest dopasowanie powierzchni kości udowej do powierzchni kości piszczelowej. Poważny uraz mechaniczny, na przykład skręcenie, może doprowadzić do uszkodzenia łąkotki (np. jej pęknięcia). Objawami tego typu uszkodzenia są zwykle ból, obrzęk, a wynikiem problemy z poruszaniem się. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być artroskopowe szycie łąkotki.

Artroskopowe szycie łąkotki jest procedurą małoinwazyjną. W jej trakcie przez niewielkie, wykonane w skórze, nacięcie wprowadza do wnętrza stawu końcówkę endoskopu wyposażoną w miniaturową kamerę oraz odpowiednie narzędzia. Pierwszym etapem jest dokonanie oceny uszkodzeń. Na podstawie uzyskanych obrazów specjalista podejmuje decyzję o rodzaju działań chirurgicznych, jakie zostaną wykonane. Po wykonaniu szycia i ocenie jego trwałości nacięcia są zamykane. Dla uzyskania pełnej sprawności po artroskopowym szyciu łąkotki konieczne może być wdrożenie rehabilitacji.

Leczenie chrząstki stawowej

Chrząstka stawowa znajduje się w obrębie stawu, na powierzchni stykających się ze sobą kości. W wyniku uszkodzenia mechanicznego może dojść do jej naruszenia i ubytku. Objawami takiego stanu są między innymi obrzęk oraz silny ból. W takim wypadku konieczny może okazać się zabieg rekonstrukcji chrząstki, który jest wykonywany w technice artroskopowej. Uszkodzenia chrząstki stawowej powstałe w wyniku urazu są leczone w zależności od stopnia uszkodzenia. Istotne jest czy w wyniku urazu nastąpiło mechaniczne uszkodzenie chrząstki stawu kolanowego.

Uszkodzenia chrząstki stawowej pełnej grubości wymagają uzupełnienia membraną kolagenową lub innymi dedykowanymi materiałami. Przynosi to najlepsze rezultaty, skraca czas rekonwalescencji oraz zmniejsza ryzyko powstania wtórnych zmian zwyrodnieniowych w stawie. Zabieg polega na opracowaniu brzegów oraz dna ubytku. Następnie uszkodzenie chrząstki stawowej wypełnia się membraną kolagenową z komórkami szpiku pacjenta. Od tego momentu membrana przekształca się w regenerat chrząstki stawowej który ulega przebudowie przez kilka miesięcy. Stawu nie unieruchamia się, jest stosowana tylko orteza z regulacją zakresu ruchu przez 8 tygodni.

Umów konsultację
Artroskopia kolana - kto się kwalifikuje i jakie są wskazania

Artroskopia kolana - kto się kwalifikuje i jakie są wskazania

Artroskopie kolana stosuje się przy leczeniu urazów, zmian powstałych w wyniku przeciążenia stawu kolanowego lub zmian reumatoidalnych i nowotworowych.

Wskazania do zabiegu

  • uszkodzenie łąkotek
  • chondromalacja oraz ubytki chrząstki stawowej
  • uszkodzenia więzadeł
  • ciała wolne
  • złamania dostawowe
  • choroby błony maziowej
Umów konsultację
Artroskopia kolana - przebieg zabiegu oraz leczenie

Artroskopia kolana - przebieg zabiegu oraz leczenie

Artroskopia kolana, inaczej stawu kolanowego to zabieg operacyjny wykonywany pod kontrolą kamery. Na czym polega artroskopia kolana? Artroskopia kolana polega na wykonaniu od dwóch do kilku nacięć skóry o długości 1 cm przez które wprowadza się do stawu kamerę oraz narzędzia. Co daje artroskopia kolana? Artroskopia kolana daje możliwość oceny wnętrza stawu oraz potwierdzenia diagnozy. Specjalne narzędzia mało-inwazyjne pozwalają na usunięcie zmienionych chorobowo czy naprawę uszkodzonych tkanek. Zabieg artroskopii kolana jest obecnie najczęściej wykonywaną operacją ortopedyczną.

W trakcie operacji artroskopii kolana możliwe jest wycięcie uszkodzonych tkanek lub ich naprawa. Najczęściej wykonywane są zabiegi łąkotki (częściowa lub całkowita jej resekcja, szycie łąkotki, regeneracja łąkotki oraz jej przeszczep), rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego lub tylnego oraz naprawa chrząstki stawowej (mikro złamania, rekonstrukcja przy pomocy membran). Podczas zabiegu artroskopii kolana jest możliwość oceny pracy stawu podczas ruchu. Artroskopia kolana jest także łączona z innymi zabiegami pozastawowymi jako uzupełnienie.

Umów konsultację
Cennik zabiegów

Cennik zabiegów ortopedycznych wykonywanych w Szpitalu Specjalistycznym EuroMediCare we Wrocławiu.

Nazwa zabiegu Cena zabiegu
Artroskopia kolana - cena od 6 000 zł*
Artroskopowe szycie łąkotki - cena od 6 500 zł + koszt implantu*
*Ostateczny koszt zabiegu i rodzaj implantów ustalany jest po konsultacji lekarskiej. Cena zabiegu nie zawiera kosztu konsultacji lekarskiej i badań laboratoryjnych.

Umów się
na konsultację

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h i ustali szczegóły oraz termin konsultacji.
EuroMediCare - Ortopeda Wrocław
Szpital Specjalistyczny

EuroMediCare to zabiegowy szpital specjalistyczny z przychodnią.

Od 2002 roku zapewnia pacjentom z Wrocławia, Dolnego Śląska i całej Polski nowoczesne, małoinwazyjne metody diagnostyczne i operacyjne.

Dysponuje czterema klimatyzowanymi salami operacyjnymi, endoskopowymi oraz działem diagnostyki obrazowej. Pacjenci szpitala przebywają w 1, 2 lub 3 – osobowych pokojach z łazienkami, TV
i dostępem do Internetu.

Nad komfortem ich pobytu czuwa Dział Indywidualnej Opieki nad Pacjentem.

ul. Pilczycka 144-148
54-144 Wrocław
532 472 150

Natalia Dahlke Koordynatorka pacjenta
od poniedziałku do piątku
(od godziny 09.00-17.00).