Bolący bark to powszechny problem, który znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Co więcej, nieleczone bóle barków mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Jakie są przyczyny tego problemu i jak wyleczyć ból barku?

Dlaczego boli bark? Przyczyny

Ból barku może być wywołany przez kontuzje, przeciążenia mięśniowe lub choroby takie jak zapalenie stawów. Bóle w barku wynikają również z nieprawidłowej postawy ciała lub nadmiernego obciążenia w pracy czy podczas aktywności fizycznej, a nawet miewają podłoże psychiczne – stres i napięcie mogą manifestować się właśnie dolegliwościami bólowymi.

Ból barku – przyczyny:

 • urazy mechanicznezwichnięcia barku, złamania, urazy mięśni i ścięgien, np. uszkodzenie stożka rotatorów, złamanie głowy kości ramiennej lub dystalnej części obojczyka, podwichnięcie albo zwichnięcie stawu ramiennego,
 • zapalenie ścięgien – często wynika z powtarzających się ruchów, co prowadzi do stanów zapalnych i bólu,
 • zapalenie kaletki maziowej, co powoduje ból i ograniczenie ruchomości,
 • zamrożony bark – znany także jako adhezyjne zapalenie torebki stawowej, charakteryzujące się bólem i ograniczeniem ruchomości,
 • choroby zwyrodnieniowe – takie jak artroza, która prowadzi do degeneracji stawu,
 • nadużycie i przeciążenia wynikające z ciężkiej pracy fizycznej lub sportów (np. naciągnięcie, naderwanie, zerwanie lub przeciążenie mięśni okolicy obręczy barkowej),
 • choroby reumatyczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów,
 • zaburzenia postawy, które mogą prowadzić do nierównomiernego obciążenia stawów barkowych.

Ból barku – diagnostyka

Diagnostyka bólu barku powinna rozpocząć się od wizyty u lekarza rodzinnego, który może skierować do specjalisty. Jaki lekarz pomoże przy bólu barków? Zwykle jest to ortopeda lub reumatolog, ale czasem też konieczna jest wizyta u chirurga.

 • Jeśli chodzi o badania diagnostyczne, to lekarz w pierwszej kolejności przeprowadzi wywiad medyczny i badanie fizykalne, oceni, gdzie dokładnie występuje ból barków i jaka jest jego skala. 
 • Specjalista sprawdzi zakres ruchomości w obrębie stawu i siłę mięśni, a także przeprowadzi testy prowokujące dolegliwości bólowe z różnych struktur obręczy barkowej. 
 • Kolejny krok to badania obrazowe, czyli RTG, USG czy rezonans magnetyczny, które pomogą zidentyfikować źródło problemu. W niektórych przypadkach bólu barków lekarz może zlecić także badania laboratoryjne takie jak morfologia krwi, stężenie białka CRP, badanie czynnika reumatoidalnego (RF) czy poziom kwasu moczowego. 

Ból barku – leczenie. Jak uśmierzyć ból barków?

Leczenie bólu barku zależy od jego przyczyny i może obejmować różne metody: od domowych sposobów, poprzez terapię farmakologiczną i rehabilitację, a na interwencjach chirurgicznych kończąc.

Co pomaga na ból barku o łagodnym nasileniu? 

 • W wielu takich przypadkach często wystarczy odpoczynek, zimne lub ciepłe okłady, a także apteczne środki przeciwbólowe czy przeciwzapalne – np. ibuprofen czy maści na kontuzje sportowe. 

A jak wyleczyć bolący bark, utrudniający codzienne życie i mający bardziej skomplikowane podłoże niż zwykłe przeciążenie? 

 • W takim przypadku o rodzaju terapii decyduje specjalista. 
 • Przy bólach barku pomocne są iniekcje z kortykosteroidów czy ostrzyknięcia z wykorzystaniem bogatopłytkowego osocza. 
 • Pacjentom podaje się także kwas hialuronowy lub unieruchamia kończynę w temblaku. 
 • Kiedy tego typu leczenie nie pomaga lub schorzenie postępuje, specjalista może zaproponować zabieg chirurgiczny, np. artroskopię barku. 

Rehabilitacja i ćwiczenia na bóle barków

Powrót do pełnej sprawności po kontuzji barku wymaga czasu, ale także zaangażowania i dużej dyscypliny pacjenta. W większości przypadków bowiem samo leczenie nie wystarczy – potrzebna jest rehabilitacja i regularne ćwiczenia na ból barków. Praca z fizjoterapeutą nie tylko pomaga w rekonwalescencji, ale także jest kluczowa w zapobieganiu przyszłym problemom z barkiem. 

Jakie zabiegi i ćwiczenia są rekomendowane przy bolącym barku? 

Ćwiczenia na bolący bark zostaną dopasowane do specyficznych potrzeb pacjenta. Najczęściej wprowadza się ćwiczenia na rozciąganie stawu i wzmacnianie mięśni. Osobom, którym dokucza ból barków, zaleca się także masaże (zwłaszcza tkanek głębokich), działanie ultradźwiękami, polem magnetycznym, ciepłem, zimnem (krioterapia) oraz laserami. Wszystko jednak zależy od podłoża bólu i jego intensywności.

Podsumowanie

Staw barkowy należy do najbardziej obciążonych stawów w ludzkim ciele, ponieważ jest zaangażowany w bardzo wiele codziennych czynności. Z tego też względu bardzo łatwo go przeciążyć lub uszkodzić, co objawiać się może bólem i ograniczoną ruchomością. Jak pozbyć się tego problemu? Efektywne leczenie bólu barku wymaga kompleksowego podejścia, począwszy od właściwej diagnostyki, przez odpowiednio dobrane metody leczenia, aż po rehabilitację. Warto pamiętać, że odpowiednia profilaktyka i wczesne rozpoznanie problemu są istotne dla zdrowia barków, więc nie należy ignorować nawet wczesnych i subtelnych objawów. 

Źródła:

 • Piskor J., Iłżecka J., Wójcik G., Kozak-Putowska D, Interwencyjne metody leczenia bólu w obrębie barku, ZDROWIE I DOBROSTAN 2/2014
 • Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.